Stressz és evolúció- Melyek a legjobb stresszoldó masszázsok?
Mitől stresszoldó egy masszázs? Gyakran találkozhatunk ezzel a jelzővel, illetve megnevezéssel különböző masszázsokkal kapcsolatban. Azonban azt érdemes tudnunk, hogy kisebb-nagyobb mértékben mindegyik masszázs stresszoldó, tehát ez nem tulajdonnévként értendő. Nincs olyan masszázsfajta, aminek az a neve, hogy „Stresszoldó Masszázs”! A kérdés tehát így hangzik helyesen: „Mitől stresszoldó a masszázs maga?” A válasz pedig az, hogy…
A masszázs, mint eljárás természetéből adódóan oldja a stresszt.
EZT MÉGIS HOGY KELL ÉRTENI???
A legegyszerűbb, ha először tisztába tesszük a stressz fogalmát.
A stressz egy fiziológiás létállapot.
Egy olyan fizikai- és tudatállapot, melyet a vegetatív idegrendszer hoz létre, és aminek ha a normál funkcióját nézzük, az egyáltalán nem egy negatív valami. Sőt egy pozitív valami. Amikor a szervezet veszélyt észlel, az említett vegetatív idegrendszer bizonyos hormonok termelését ösztönzi, melyek hatására a vér egy jelentős része a perifériákról (kezek, lábak) és az ekkor „szükségtelen” másodlagos belső szervekből (gyomor, vese, ivarszervek, stb) az agyba, a vázizomzatba és az elsődleges belső szervekbe (szív, tüdő) áramlik.
Ezt a fiziológiás állapotot hívja az orvostudomány stresszállapotnak.
És hogy ebben mi a pozitív? Az, hogy a több vér (több oxigén) hatására az agyunk teljesítménye megnő, jobban és kitartóbban tudunk koncentrálni. Ugyanígy vázizmaink, szívünk és tüdőnk is jobban teljesítenek, erősebbek lesznek. Hogy értsük a dolog evolúciós lényegét, amikor elődeink szemben találták magukat a szavannán a kardfogú tigrissel (stresszhelyzet), akkor nem az emésztés vagy a szaporodás volt a legfontosabb dolguk, hanem hogy túléljék a szituációt (többnyire harc vagy futás által). Erre nagyobb esélyük volt, ha agyuk és a mozgáshoz szükséges legfontosabb izmaik működését „felturbózzák”.
Ezért hozza létre a szervezet a stresszállapotot. Hogy a lehető legjobb esélyeket biztosítsa a túléléshez egy éles helyzetben.
Persze manapság nem ez jut az ember eszébe a stresszről. A modern civilizációs hatások miatt a stressznek, mint fogalomnak egyfajta negatív jelentése lett. Hogy miért? Nos, az ősember miután legyőzte a tigrist (vagy elfutott előle), és elmúlt a stresszhelyzet, megnyugodott. Ilyenkor pedig egy a stresszel ellentétes fiziológiai állapot, a relaxáció jön létre. Ilyenkor az agyból és a vázizmokból átáramlik a vér nagy része a belső szervekbe és a perifériákra, hogy azok működését segítse (emésztés, kiválasztás, nyirokkeringés, szexualitás, stb). Normál esetben így egészíti ki és segíti egymást a stressz és a nyugalom váltakozása.
A természettől elszakadt, elkényelmesedett civilizált ember viszont eltávolodott ettől az egyensúlytól.
Rohanó, egymással versengő életünkben sokkal többet tartjuk magunkat stresszben, mint nyugalomban. Így szervezetünknek nincs ideje megnyugodni, kompenzálni, és a megnövekedett, túlzott stresszállapot egyszer csak kórossá, s így károssá válik.
Képesek vagyunk még akkor is „stresszelni” valamin, ha a valódi stresszhelyzet már elmúlt, vagy még nem jött el, és már/még nyugalomban kellene lennünk. Nem csoda hát, hogy a statisztikákban azt látjuk, hogy egyre sokasodnak a gyomorfekélyek, veseelégtelenségek, impotencia, és egyéb belső szervi működészavarok (kevés vér a belső szervekben); valamint az agyvérzés, idegkimerültség, izomgörcsök, krónikus izom- és idegrendszeri megbetegedések (sok vér az agyban és az izmokban).
És hát pont ezért van akkora létjogosultsága és kereslete manapság a masszázsnak, mint alkalmazott terápiának.
Hogyan hat a masszázs?
A masszázs közvetlenül a bőrre és az izmokra, általuk közvetetten pedig nagyjából minden másra hat a szervezetben, az idegrendszertől kezdve a csontokon és ízületeken át a belső szervekig. Serkenti a vérkeringést, ezáltal az anyagcserét és a kiválasztást is, oldja az izomgörcsöket és az izmok egyéb túlfeszüléseit, vért juttat a perifériákra is. Mindezzel pedig segít a fentebb említett, általánossá vált, „civilizációs stresszállapotból” nyugalomba, relaxációba kerülni.
Ezért tehát koncepcióiktól függően különböző mértékben ugyan, de minden masszázs stresszoldó.
De mégis milyen az igazán jó stresszoldó masszázs, aminek kifejezett célja a stresszoldás?
Sokak a lágy, simogató masszázsokat azonosítják be, mint jó stresszoldó kezeléseket. Ez azonban koránt sincs így. Nem vitatható, hogy ezek a masszázsok kényeztetik az ember lelkét, és bizonyos mértékig oldják a stresszt. Azonban annak csak a mentális részét, ami egy rövidtávú hatást eredményez. A fentebb említett tudományos-evolúciós okfejtésből azonban láthatjuk, hogy a stressz egy „komplett” fiziológiás létállapot, amit legalább annyira meghatároz a szervezet fizikai állapota, mint a mentális, illetve ezek visszahatnak egymásra.
Ebből következik, hogy a tartós stresszoldáshoz mindkét résszel behatóan kell foglalkoznunk.
Bár a lágy, érzéki érintések jól esnek az elménknek, azonban tartós stresszben az izmok is sokat dolgoznak. Megkeményedve megrekesztik a beléjük jutott vért, nem engedik azt normális ütemben folyni, cserélődni, s így a természetes relaxáció hiányában az izomrostok krónikusan feszessé válnak, görcsök keletkeznek bennük, amik ha nem kerülnek feloldásra, akkor ez az állapot (a stressz) masszázs után hamar visszahat az elmére is. A túlfeszült, sokszor kőkemény izomrostokat pedig csak simogatással nem lehet feloldani.
A legjobb stresszoldó masszázs az, amiben bár vannak lágy mozdulatok is, mégis sok mélyre ható, kimozgató, gyúró technika is helyet kap. Mindemellett a legjobb, ha a masszőr belülről kifelé masszíroz, és követi a testben futó főbb energiavezetékek (meridiánok) vonalait.
Stresszoldásra ajánlott masszázsformák
SPORTMASSZÁZS
Ha valaki engem kérdez, az általános, klasszikus sportmasszázs az egyik legjobb stresszoldó kezelés. Elsődlegesen „gyúró” technikákkal dolgozik, mely kifejezés a szakmában azon fogások gyűjtőneve, melyekkel az izmokat kiemeljük a helyükről, kiemelve intenzíven átdolgozzuk, majd „visszatesszük” a helyükre. Az ilyen fogásokkal lehet a stressz elsődleges fizikai megnyilvánulásait (krónikus izomfeszülések) a leghatékonyabban oldani. Az izmok túlfeszült rostjait kilazítva a gyúrás felszabadítja a bennük rekedt vért is. Az addig pangó vér így aktivizálódva visszajut a szívbe és a tüdőbe, ahonnan új, oxigénben dús vér érkezik. Ennek egy része a regenerációt és az izomműködést segíti elsődlegesen a terhelt helyen (ahol a gyúrást végezzük), másik része pedig visszajut a perifériákra és a belső szervekbe. Ezt a hatást rövid távon teljesítménynövelésre is lehet használni – ez a sportmasszázs klasszikus alkalmazása -; hosszú távon, vagy sport után alkalmazva azonban a hosszútávú relaxáció legjobb és leghatékonyabb elősegítője. Egy jó sportmasszázs lágy, simító mozdulatokkal lezárva a legtökéletesebb stresszoldó masszázs.
YUMEIHO
A keleti technikák közül talán a Yumeiho bizonyul a legjobb stresszoldónak. A törzs és a végtagok főbb energiavonalai mentén alkalmazott apró gyúrások mellett ebben a japán módszerben kiemelt helyet kap az ízületek kimozgatása, „kiropogtatása” is. Amikor egy hozzáértő személy (yumeiho masszőr, manuálterapeuta, kiropraktőr, stb) egy kimozgatás során a megfelelő módon eltávolítja egymástól az ízületi felszíneket, apró gázbuborékok keletkeznek azok között, amik a hirtelen nyomáscsökkenésben el is oszlanak utána az ízületi folyadékban. Ez gyakran – bár nem törvényszerűen – egy afféle pukkanó hanggal jár, mint amikor egy nedves üveglapot felemelünk egy asztalról. Erre mondják, hogy „felszabadul a betokosodott ízület”. Ilyenkor a csonthártyában keringő friss vér és oxigén – bediffundálva az ízülti folyadékba – az ízületi végeket is jobban át tudja járni, s ily módon segít a stressznek az ízületeket érintő, másodlagos hatását is kompenzálni. A hagyományőrző, keleti stílusokból én tehát a Yumeiho-t ajánlom annak, akinek kifejezett célja a stresszoldás.
DINAMIKUS RAPID MASSZÁZS
A sportmasszázs és a Yumeiho mellett a Dinamikus Rapid Masszázs szintén egy igazán jó stresszoldó masszázs. Kidolgozásának kezdetén eleve az volt a cél, hogy a fesztiválok EÜ bázisán dolgozó orvosok, mentősök és egészségügyi személyzet munkáját segítse egy ott dolgozó masszőr csapat azzal, hogy megpróbálják minél jobban kompenzálni a hosszú, pörgős, sokszor 24-48 órás műszakokkal járó megnövekedett stressz-szintet. Egy nem hétköznapi munkához kellett egy nem hétköznapi kezelés. Engem ért a megtiszteltetés, hogy a fizioterápiás részleg vezetőjeként csapatot verbuváljak, és megpróbáljunk valami olyat kidolgozni, ami eleget tesz ennek a speciális kérésnek/igénynek ebben a speciális helyzetben.
Először masszázsszékre ültetve „kísérleti alanyainkat” sok intenzív, ritmikus gyúró fogással kezeltük őket, mint amilyeneket a klasszikus sportmasszázs is használ. Azonban már ezeket a gyúrásokat is igyekeztünk a keleti orvoslásban meghatározott energetikai vonalak mentén alkalmazni, hogy még jobban segítsük annak a meditatív tudatállapotnak a kialakulását, amiben egyszerre van jelen a relaxáció és a koncentráltság, ami a hatékonyabb munkavégzéshez szükséges. Mindeközben folyamatos visszajelzést kértünk tőlük a kezelések alatt és után is. Ezek alapján később – hogy a hatást még jobban növeljük – miután az izmokat átdolgoztuk, szintén a keleti technikákból merítve (Yumeiho, thai masszázs) megnyújtottuk és kimozgattuk a végtagokat és a gerincet. A második év végére a személyzet már nagyon elégedett volt a kidolgozott módszerrel, és ez a munkájukon is látszott. Nyitottunk hát egy standot a fesztiválozóknak is, a többi pedig már történelem…
Szerző: Nagy Sándor
Tudtad? A Rapid Massage Service facebook oldalán különféle egészségvédő technikákat, valamint egy csomó érdekességet osztunk meg rendszeresen, ingyenesen. Kövess minket és élj a lehetőségekkel!
Kapcsolódó cikkek, ajánlott oldalak
A SPORTMASSZÁZS EREDETE, HATÁSAI
A DINAMIKUS RAPID MASSZÁZS TÖRTÉNETE
Comments are closed.