Hogyan végezzünk stresszoldó fejmasszázst otthon?
Gyakran érezhetjük úgy, hogy le vagyunk strapálva egy váratlan eseményt követően, vagy egy fárasztó munkanap után. Idegrendszerünk kimerült, esetleg a fejünk is fáj, és mozogni is nehéz, nemhogy még elmenni egy masszőrhöz, vagy egyáltalán bárhová a lakáson kívül. Örülünk, hogy a kanapéig el tudjuk vonszolni magunkat egy kis megnyugvást remélve a hőn áhított lehuppanást követően. Ilyenkor az is segíthet egy kicsit, ha megkérjük párunkat – vagy egy épp ott lévő személyt -, hogy csináljon nekünk egy egyszerűbb, különösebb hozzáértést nem igénylő, „életmentő” fejmasszázst. Akár még saját magunkon is tudunk ilyet végezni –vagy másokon segíthetünk -, ha tisztában vagyunk az alapelvekkel és technikákkal…
Ebben a cikkben olyan egyszerű, könnyen elsajátítható gyakorlatokat és elveket szeretnék leírni, amik bárkinek bármikor jól jöhetnek egy „éles” helyzetben.
Fontos tudni, hogy nem a spanyol viasz receptjét írom le, tehát nem minden típusú fejfájásnál, rosszullétnél, gyengeségnél segíthet egy masszázs; azonban ha ezek kiváltó oka a stressz, akkor a legtöbb esetben igen. Ha mégsem, és belátható időn belül nem múlnak a tüneteid, KERESS FEL EGY ORVOST!
A legeslegfontosabb dolog egy „életmentő” stresszoldó fejmasszázs végzéséhez a megfelelő környezet megteremtése!
Bármit csinálhatsz magaddal, felbérelheted a világ legjobb masszőrét, hogy a Föld másik feléről iderepüljön és házhoz jöjjön neked; de ha öt ember rohangál körülötted, miközben csörög a mobilod, és a kutyád nyüszít, hogy éhes; akkor hiába dobsz ki pénzt, időt és energiát, nem fogsz tudni megnyugodni. Persze a világ legjobb masszőre is valószínűleg ezzel kezdené. Azonban ha ő épp nincs kéznél, csak a kedvesed, vagy esetleg még ő se, akkor nem árt tudnotok/tudnod, hogy mi a nulladik lépés a sikerhez.
Szóval küldd el az embereket otthonról – vagy vonulj el te – kapcsold ki a mobilodat és etesd meg a kutyádat, mielőtt bármihez is hozzáfogsz. A lényeg, hogy az elhatározást követő legalább 10-15 (de inkább 25-30) percben csak magad légy, vagy csak az a személy legyen jelen, akit meg szeretnél kérni, hogy segítsen, vagy akinek te akarsz segíteni.
A könnyebb megértés és leírás kedvéért arra a szituációra vonatkoztatva fogom írni az instrukciókat, amikor csak egyedül vagy otthon, hogy ilyenkor hogyan tudsz magadon segíteni; de értelemszerűen ezeket másnak is megcsinálhatod, vagy mást is megkérhetsz, hogy végezze el rajtad.
Otthoni stresszoldó fejmasszázs lépései
Az előkészületeket képekkel, magukat a gyakorlatokat pedig videókkal is illusztrálom a könnyebb megértés végett.
1. IDEÁLIS KÖRNYEZET
Teremts csendes, nyugodt környezetet. Senki és semmi ne zavarjon a kezelés ideje alatt (kb 10-15 perc), de a legjobb, ha még legalább ugyanannyi időt hagysz pihenésre a masszázs után, mint amennyi ideig az tart. A helyiségben, ahol vagy ne legyen túl világos. Legideálisabb a félhomály, esetleg egy kislámpa. A lényeg, hogy a körülményekhez mérten próbálj meg vizuálisan is egy nyugodt környezetet létrehozni magad körül.
2. IDEÁLIS TESTHELYZET
Ülj le egy fotelbe, vagy dőlj le a kanapéra. A legjobb, ha úgy ülsz le, hogy körülbelül 45 fokban hátra tudsz dőlni. A fejed legyen egyenes, a gerinced folytatása, ne dőljön se előre, se hátra, se oldalra, az arcod előre nézzen. A derekadhoz tegyél egy hengerpárnát, összetekert törülközőt, vagy valamit, amivel ki tudod ékelni. Kényelmesen engedd bele magadat ebbe a helyzetbe. Ha hosszú a hajad, engedd ki és vedd ki a hátad alól, ne feküdj rajta.
3. KAROK ÉS LÁBAK IDEÁLIS HELYZETE
A lábaid ereszkedjenek enyhén hajlítva a talajra, és ne keresztezd azokat, ne is érjenek össze. A karjaidat helyezd a hasadra úgy, hogy az egyik tenyered a köldöködön, a másik közvetlenül alatta legyen. Az ujjaid legyenek lazák, enyhén nyitottak. Se a tenyerek, se az ujjak ne legyenek egymáson. A két kezed között – csakúgy, mint lábaid között – ne legyen közvetlen kontaktus. Ne érjenek egymáshoz, még a felül levő kezed kisujjánál és az alul lévő kezed hüvelykujjánál sem.
4. BEVEZETŐ LÉGZŐGYAKORLAT
Először csak végy pár lassú, mély levegőt az orrodon, majd fújd ki a szádon. Ezután csukd be a szádat, csak az orrodon át lélegezz tovább, szintén lassan 1-2 percig. Ha az jobban kikapcsol téged, számolhatod a másodperceket (3 be – 3 ki, 4 be – 4 ki, 3 be – 5 ki, 4 be – 8 ki, stb.), ahogy kényelmes, a lényeg, hogy ne legyen erőltetett a légzés. Ne legyen se túl gyors, és ne legyen olyan lassú sem, hogy légszomjad legyen, de törekedj a minél mélyebb, minél lassabb légzésre.
5. ALAPÁLLÁS (kezek és ujjak alaphelyzete a gyakorlatokhoz)
Egy-két perc elteltével lassan emeld a kezeidet a halántékodhoz. Az ujjaid az arcod magasságában legyenek úgy, hogy – a törzsedhez viszonyítva – egyenesen felfelé, a fejtető felé mutassanak. A tenyered enyhén meg lehet döntve a kézhát felé, oldal irányban azonban ne törjön meg. A könyökök körülbelül 45 fokban kifelé nyílnak (testalkathoz mérten, ahogy kényelmes). Az ujjaid továbbra is lazák, nincsenek összezárva. Egyelőre csak a hüvelyk, mutató, középső és gyűrűs ujjaid végei érnek az arcodhoz, a kisujjad nem. A mutató, középső és gyűrűs ujjak közvetlenül a füleid előtt, a járomíved hátsó részén, a füllyukakkal egy magasságban, a hüvelykujjak kicsit lejjebb, de szintén a fülek előtt pihennek az arcodon.
6. ELSŐ GYAKORLAT
Ugyanabban a lassú ütemben lélegezz tovább a gyakorlatok alatt is, amilyenben a bevezető légző gyakorlat alatt tetted. Tetszés szerint lélegezhetsz az orrodon, vagy a szádon; azonban bármelyiket is választod, segít az ellazulásban, ha résnyire kinyitod a szádat. Ha az alaphelyzet megvan tehát, végy egy mély levegőt, és kilégzésre határozott – de nem hajhúzós – nyomást gyakorolva az ujjvégekkel, nagyon lassan indulj el fölfelé a halántékodon. Lassú, hátrafelé ívelő köröket „rajzolj” a fejeden, egyre feljebb és egyre hátrébb körözve az egész koponyán. A füllyuk magasságában, közvetlenül a fül elülső peremét érintve a hüvelykujjak is szálljanak be a „buliba”, valamint a körülbelül ugyanekkor a szemöldök felett, a homlok szélénél járó kisujjak is.
Ahogy egyre haladsz felfelé és hátrafelé, egyre jobban nyisd szét az ujjaidat, hogy az egész koponyádat körbeérjék. Így kisujjaid a homlokodról kúsznak majd hátrafelé a fejtetőn; a mutató, középső, gyűrűs ujjak a halántékon araszolnak felfelé, majd enyhén sréhen hátrafelé a koponyán; a hüvelykujjak pedig közvetlenül a fülek felett, azok mögött köröznek. Az utolsó körrel a hüvelykujjak a fülek alatt jönnek vissza – felengedve a nyomást -, a többi ujj pedig – tartva egy enyhe nyomást – a fülek mögött ott, ahol korábban a hüvelykujjak mentek hátra. Alaphelyzetbe való visszatérés után ismételd a gyakorlatot. A köröket mindig kilégzésre indítsd felfelé, és olyan lassan csináld, hogy kitartsanak egy teljes kilégzés-belégzés körre (körülbelül minden körzés felénél váltasz kilégzésről belégzésre). Egy teljes kör a koponyán 3-5 kis körzésből álljon (mindegyikhez egy-egy önálló légzéskört társítva). Végezd el ezt a gyakorlatot legalább 20-szor. Ez körülbelül 6-10 percet fog kitenni, légzésritmustól függően.
Így csináld az első gyakorlatot!
7. MÁSODIK GYAKORLAT
A második gyakorlat majdnem ugyanaz, mint az első. A lassú légzést és mozgást továbbra is tartva, alapállásból indulj el felfelé a halántékon, ahogy eddig. Lassú köröket írj, és továbbra is lélegezz együtt mozgásoddal. Az ujjaidat egyre szétnyitva a homlokon és a fejtetőn is körözz, mint az első gyakorlatban; azonban most az utolsó körrel ne gyere le a fül mögött, hanem kússz fel a fejtetőre. Itt a fejed legérzékenyebb pontján, a nagykutacsnál (középen, a fejcsúcstól 1-2 cm-re lefelé, a homlok irányában) tenyereddel fogd össze a hajadat, enyhén húzd meg a hajas fejbőrt; majd ebből a húzásból egy kicsapással zárd a kört. Ez annyit jelent, hogy miközben húzod a hajadat ezen a ponton, egyszer csak elengeded, ám nem úgy, hogy szétnyitod a tenyereidet, hanem kicsúsztatod a hajadat a tenyereid közül. Mindezt egy kilégzésre tedd, és amikor a kilégzés végén lévő határozott mozdulatra a hajad kicsúszik, abban a pillanatban a szádat is nyisd ki, és a még bent lévő levegőt lágyan leheld ki.
Ezután tedd vissza az ujjaidat alapállásba (a halánték aljához), és kezd elölről a kört. Légzéssel együtt csinálj megint 3-4 kis körzést, majd az utolsónál ismét fogd össze a hajadat, és végezd el a kicsapást odafent. Ezt a gyakorlatot 6-8-szor ismételd, ami körülbelül 3-5 percig fog tartani. Érdemes az egész gyakorlatsor megkezdése előtt kitapintani fejbúbunk alatt a nagykutacsot. Enyhe nyomogatással is lehet érezni, hol lágyabb egy kicsit a koponya, azonban ha finoman, csak két ujjal húzogatod a hajadat a fejtetődön, szépen haladva előre-hátra, akkor egy ponton sokkal kellemesebb érzés lesz húzni, mint a többi ponton. Na, az a pont a nagykutacs.
Így csináld a második gyakorlatot!
8. LEVEZETŐ LÉGZŐGYAKORLAT
A második gyakorlatot követően tedd vissza kezeidet a hasadra úgy, ahogyan a bevezető légző gyakorlatnál voltak. Ismét csak lélegezz mélyeket 1-2 percen keresztül, hagyd, hogy a megteremtett nyugalom szétáradjon benned. Ha ez megvan és időd engedi, még egy negyed órát tölts el így a helyeden. Ha nem, ez a 10-15 perc akkor is a tiéd volt, és ha mindent jól csináltál, akkor sokkal relaxáltabb leszel, mint előtte voltál.
Mit csináljon az, aki göndör, kócos, raszta, stb, és nem tud rendesen beletúrni a hajába?
Igen, ez egy klasszikus probléma lehet. Sajnos 100 %-ban ugyanolyan hatékonysággal ők nem tudják megcsinálni ezeket a gyakorlatokat. Nekik nem lesz olyan mértékű az a bizonyos „aaaahhh” érzés. De ez nem csak ezekre a gyakorlatokra érvényes, a nagyon göndör, nagyon kócos hajúaknak mindenféle fejmasszázst nehezebb csinálni pont azért, mert nem lehet önfeledten beletúrni a hajukba. Persze azért valamennyire az ő fejüket is lehet masszírozni, sőt még úgy is, hogy jó legyen nekik. Csak egy kicsit másfajta technikát igényel a kivitelezés.
Tehát ha göndör, kócos, vagy raszta vagy, de eldöntöd, hogy te is meg szeretnéd csinálni ezt a gyakorlatsort, akkor úgy csináld a körzéseket a fejeden, hogy kisebb köröket csinálj, és minden újabb kör előtt – vagy legalábbis akkor, ha beakad a kezed – húzd ki az ujjaidat a hajad közül, és úgy tedd egy kicsit arrébb, ahol aztán megint csinálj egy kis kört. Így haladj szépen ugyanazokba az irányokba, mint amiket fentebb leírtam. Ezekből a kis körzésekből aztán ugyanúgy kijönnek az első gyakorlat nagy körei, amiknél ugyanúgy a füled alatt és felett hozod vissza az ujjaidat, s aztán kezded az újabb kört. A második gyakorlatnál szintén ezzel a technikával haladj a fejtető felé, ahol végül ugyanúgy fogd össze a hajadat a nagykutacs felett, és ugyanúgy csináld meg a kicsapást.
Így csináld, ha kócos vagy
És mi van a kopaszokkal?
Aki kopasz, az az első gyakorlatot nagyon szépen tudja végezni, csak a második gyakorlat legvégét, a kicsapást nem tudja megcsinálni. Ha kopasz vagy, akkor a kicsapás egy alternatív módját kell választanod. A legjobb, ha szépen körözve haladsz a fejtető felé, odaérve azonban nem fogod össze a hajadat – hiszen nincs -, hanem a legutolsó kis körzést, amit csinálsz, úgy pozícionálod, hogy az a nagykutacson legyen, és egy lágy, hátrafelé suhintással érjen véget. Hasonlóan kellemes érzés lesz, persze nem annyira, mint a „hajhúzós” megoldás, de mivel neked „ezt dobta a gép”, így tudod kihozni belőle a maximumot.
Így csináld, ha kopasz vagy
Hajrá mindenkinek! 🙂
Szerző: Nagy Sándor
Tudtad? A Rapid Massage Service facebook oldalán egy rakás egészségvédő technikát és módszert osztunk meg rendszeresen, ingyenesen. Kövess minket és élj a lehetőségekkel!
Kapcsolódó cikkek, ajánlott oldalak
MELYEK A LEGJOBB STRESSZOLDÓ MASSZÁZSOK?
Thanks